اجتماعی » نخستین روایت رسمی از تخلفات رخ داده در پذیرش پزشکی آزاد 

نخستین روایت رسمی از تخلفات رخ داده در پذیرش پزشکی آزاد

اجتماعی

در پازلمانی معاون سازمان 1574;یس درگذشت و جمهور رئیس پی

به فاصله دو ماه از آغاز سال تحصیلی جدید، بالاخره روایتی کامل از تخلفات پذیرش پزشکی دانشگاه آزاد بیان شد؛ روایتی که از زبان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بیان شده و از این رو قابل اتکا و معتبر است.

#1575;ی داشتند، و تقدیر چنین بود که این دو چهره خدمتگزار


به گزارش ?تابناک?، محمدمهدی طهرانچی که به تازگی حکم ریاست وی بر دانشگاه آزاد اسلامی به تایید رسیده، شب گذشته روانه صداوسیما شد تا با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، پاسخگوی برخی سوالات و ابهامات باشد؛ ابهاماتی که مهم‌ترین‌شان، رویدادی بود که چندی پیش در این دانشگاه به وقوع پیوست و شاید عجیب‌ترین اتفاق دانشگاهی در کشورمان در همه ادوار باشد

607; در راه خدمت به مردم جان خود را تقدیم کردند، از درگا&#

. مرحوم عبدالرحمن تاج الدین معاون پارلمانی سازمان 

p>

p>


صحبت درباره تخلف بزرگ رخ داده در پذیرش پزشکی آزاد امسال است؛ اینکه چند واحد دانشگاه آزاد بی دریافت مجوز، چند برابر ظرفیت مصوب و اعلام شده، دانشجو جذب کردند. اقدامی که وقتی برملا شد، به اخراج پذیرفته شدگان از دانشگاه منجر شد. افرادی که دانشجو محسوب می‌شدند، کارت دانشجویی داشتند، در کلاس‌های درس حضور می‌یافتند و از همه مهم تر، شهریه را هم پرداخت کرده بودند.


رویدادی بزرگ و حاشیه‌ساز که بعد با تصمیم مدیران ارشد دانشگاه آزاد در خصوص اخراج مدیران ۷ واحد متخلف، وارد فاز دیگری شد؛ اینکه دانشگاه آزاد رسما اذعان کرده بود که تخلفی بزرگ در زیرمجموعه هایش رخ داده است. رویکردی که موجب شد وزارت علوم به جای موضع گیری تند علیه این دانشگاه، از در دوستی با ایشان وارد شود و بکوشد راهی برای رفع و رجوع مشکل به وجود آمده بیابد.


اتفاقی که ظاهرا در شرف وقوع است، به این صورت که وزیر علوم بی آنکه به مشکلات و تخلفات اشاره کند، از سهل گیری بر متخلفان برای رفع و رجوع این پرونده خبر می‌دهد و حتی ترجیح می‌دهد از این ادبیات برای بیان موضوع استفاده کند: ?از دانشگاه آزاد خواسته شد تا جایی که به اصل جایگاه علمی ورود به برخی رشته‌ها خدشه‌ای وارد نشود، موضوع را حل کند.?


درخواستی عجیب که وزیر علوم برای حل مشکل بزرگ پدید آورده توسط دانشگاه آزاد مطرح می‌کند. مشکلی که تا شب گذشته هیچ مسئولی تلاش هم نکرده بود چگونگی وقوعش را شرح دهد. خلایی که دیشب با حضور طهرانچی در رسانه ملی و در پاسخ به سوالات مجری برنامه تا حدودی رفع شود. روایت رئیس هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد از این ماجرا و فرجام آن را بخوانید:


امسال شورای عالی سنجش و پذیرش اعلام کرد که تکمیل‌ظرفیت در دانشگاه‌ها نخواهیم داشت و بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی باید به‌یک‌باره ظرفیت خود را تکمیل می‌کرد. در مرحله نخست ۳۰ درصد از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی کامل شد و برای مرحله دوم به‌صورت ذخیره در سه مرحله اعلام کردیم.


در مرحله نخست با اعلام قبولی ۱۸ هزار نفر، تنها چهارهزار نفر ثبت‌نام کردند و با وجود اینکه ۴/۵ برابر میزان دانشجویانی که لازم داشتیم اعلام شد، اما ظرفیت تکمیل نشد. اتفاقی که افتاد این بود که ۶۲ هزار نفر به‌صورت ذخیره در کل معرفی شدند که ۲۴ هزار نفر تمایل خود را به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کردند.


متاسفانه بخشنامه‌ای که حاوی اشکالات و ایراداتی بود از سوی مدیر وقت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی امضا و ابلاغ شد و برخی واحد‌های دانشگاهی نیز به بخشنامه‌ای که دارای ضعف‌هایی بود، عمل نکردند و بیش از ظرفیت پذیرش ثبت‌نام کرده و دانشگاه آزاد اسلامی را با مشکلات جدی مواجه کردند.


بر این اساس توقعی از سوی پذیرفته‌شدگان رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شد که امکان پاسخگویی به آن‌ها وجود نداشت؛ سال‌هاست در کشور کنکور برگزار می‌شود و مردم به آن اعتقاد دارند و در کنکور تراز و نمره دانشجو بسیار اهمیت دارد.

نتیجه این کار غیرقانونی، سازمان مرکزی دانشگاه را با چهارهزار و ۲۰۰ نفری که ثبت‌نام کرده بودند، اما حق ثبت‌نام نداشتند روبه‌رو کرد.


پذیرفته‌شدگان را در مراحل مختلف به روش‌های گوناگون پایش کردیم و در انتها دریافتیم ۵۹۹ نفر از مجموعه کسانی که ثبت‌نام کردند، دیگر امکان قبولی و پذیرش ندارند، در حالی که اصرار دارند با نمره پایین در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری ادامه تحصیل دهند که امکانش وجود ندارد.


در طول مدتی که به وضعیت پذیرفته‌شدگان رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی می‌پرداختیم، به‌دنبال این بودیم که عدالت، انصاف و اعتبار کنکور خدشه‌دار نشود، به این دلیل در مرحله نخست تعدادی از مدیران عزل شدند و در مراحل بعدی مسیر‌های انضباطی و هیات‌های تخلفات به کار آن‌ها رسیدگی می‌کنند. در یکی، دو مورد نیز به قوه قضائیه شکایت کرده‌ایم.


درباره ایجاد مشکل برای پذیرفته‌شدگانی که از ثبت‌نام در دانشگاه‌های دیگر به‌دلیل قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی انصراف داده‌اند هم در جلسه‌ای که دیروز با همکاران وزارتین علوم و بهداشت و همچنین کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی داشتیم، این موضوع حل شد و افرادی که انصراف دادند، می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند. همچنین با تعاملی که با سازمان نظام وظیفه کشور صورت گرفت، ثبت‌نام افراد به‌عنوان انصراف تلقی نمی‌شود.


به‌صراحت از سوی دانشگاه آزاد اسلامی از تمام پذیرفته‌شدگان رشته‌های علوم پزشکی که دچار مشکلاتی شدند، عذرخواهی می‌کنم، اگرچه در آن زمان بنده تازه عهده‌دار مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی شده بودم. این مشکل از سوی مدیرانی به وجود آمد که به‌رغم داشتن ۲۰ نفر ظرفیت، ۱۵۳ نفر را ثبت‌نام کردند که این خطای بسیار بزرگی بود.

Let"s block ads! (Why?)

Let" این ضروری استمرار نظر یابد، ۱۳&# به رود حیات 07; می‌رسد.


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
داده از رخ رسمی , در آزاد روایت رسمی , آزاد رخ پزشکی رسمی , تخلفات داده روایت از , پذیرش تخلفات آزاد پزشکی , رخ از رسمی پذیرش , رسمی داده در تخلفات
- تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه
- درخواست رسمی یک مقام دولتی برای افزایش دریافتی پزشکان از مردم!
- مجوز اجرای موسیقی زنده در دانشگاه زنجان حاشیه‌ساز شد
- همه چیز درباره رشته ریاضی فیزیک
- باز شدن پای «تام و جری» به دانشگاه یاسوج!
- کاهش چشمگیر مرگ نوزادان در کشور
- پیش بینی افزایش تدریجی دما طی سه روز آینده
- با اقتدار و بدون کوچک‌ترین تأثیر پذیری به مبارزه با فساد برخیزید
- راه اندازی 4 رشته گرایش جدید دکتری در علامه
- راه اندازی مرکز تحقیقات ریز فناوری پزشکی در ایران