اجتماعی » سهم ایرانیان از مرگ و میر میلیونی آلودگی هوا چقدر است؟! 

سهم ایرانیان از مرگ و میر میلیونی آلودگی هوا چقدر است؟!

اجتماعی

شده (مجرد۶۰۰۰.۰۰&# گزارش بنابه جمه رئیس این روحانی 740;ن

تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد نداردبر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالانه حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را به دلیل آلودگی هوا از دست می‌دهند؛ مردمانی که اغلب شهروندان کشور‌های در حال توسعه هستند.


به گزارش ?تابناک?، تا پای آلودگی هوا به میان می‌آید، بسیاری از ایرانیان وضعیت هوای تهران را به یاد می‌آورند؛ هوایی آلوده که البته مدت‌هاست منحصر به تهران نیست و در بسیاری از کلانشهر‌های کشورمان مشهود و محسوس است. آلودگی ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی که البته نوع متفاوتی از آن هم در کشورمان به شدت مشهور است و نفس شمار زیادی از هموطنان مان در خوزستان و برخی استان‌های غربی و جنوبی کشور را تنگ کرده است

0;س جمهور هزینه ویزای اربعین ۳۵ درصد کاهش یافت.5;یز می 

1593;) با پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی موافقت کرد.1608;نده به ب

#1576;ا پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی موافقت کرد.1608;نده به بان

p>

p>

p>


اما آیا آلودگی هوا منحصر به کشورمان است؟ گزارش سازمان جهانی بهداشت خلاف این را می‌گوید. بر اساس این گزارش که ماه می‌سال جاری میلادی منتشر شده، آلودگی هوا بسیار فراگیرتر از چیزی‌ست که بسیاری‌مان متصور هستیم؛ آنقدر که ممکن است باور نکنیم از هر ۱۰ نفر در سراسر، ۹ نفرشان در هوای آلوده و حتی خطرناک زندگی کنند!


نکته‌ای کلیدی که در عنوان گزارش یاد شده مورد تاکید قرار گرفته تا دریابیم چگونه است که آلودگی هوا عامل مرگ حدود ۷ میلیون تن در هر سال معرفی می‌شود. مرگ و میری وسیع که در نتیجه تنفس ذرات معلق ریز در هوا و بروز بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، قلبی، سرطان ریه، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه، عفونت‌های تنفسی و امثال این‌ها به وقوع می‌پیوندد.


نکته قابل تامل در این گزارش این است که در آن تاکید شده از ۷ میلیون مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا، حدود ۴.۲ میلیون مرگ در فضای آزاد رخ داده و سهم آلودگی هوا در فضای بسته حدود ۳.۸ میلیون نفر است که بیشترین سهم را در آن زنان و کودکان داشته‌اند.


همچنین این گزارش نشان می‌دهد که آلاینده PM۲.۵ حاوی آلاینده‌هایی مانند سولفات، نیترات و کربن سیاه است که بیشترین خطر را برای سلامت انسان دارند. با استناد به آمار سازمان بهداشت جهانی در حدود یک‌چهارم (۲۴%) از کل مرگ و میر بزرگسالان از بیماری‌های قلبی، ۲۵ درصد از سکته مغزی، ۴۳ درصد از بیماری‌های انسدادی ریه و ۲۹ درصد از سرطان ریه به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

موقعیت ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و وضعیت غلظت سالانه آلاینده PM2.5 در کشور‌های جهان طی سال‌های 2010-2016

موقعیت ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و وضعیت غلظت سالانه آلاینده PM۲.۵ در کشور‌های جهان طی سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۶


اما منبع اطلاعات این گزارش چیست؟ آن گونه که در گزارش آمده، در حال حاضر اطلاعات آلودگی هوای بیش از ۴۳۰۰ شهر در ۱۰۸ کشور جهان در پایگاه داده کیفیت هوا در سازمان جهانی بهداشت گردآوری می‌شود و این پایگاه جامع‌ترین پایگاه اطلاعاتی جهانی در مورد آلودگی هوا محسوب می‌شود.


جالب اینکه از سال ۲۰۱۶، اطلاعات بیش از ۱۰۰۰ شهر به پایگاه داده سازمان بهداشت جهانی اضافه‌شده که نشان می‌دهد که کشور‌های بیشتری به اندازه‌گیری و اجرای راهکار‌های کاهش آلودگی هوا اقدام نموده‌اند. با این یادآوری که کمترین اطلاعات وضعیت آلودگی هوا (ایستگاه‌های سنجش آلودگی) در کشور‌های آفریقایی و برخی از مناطق غربی اقیانوس آرام و بیشترین اطلاعات وضعیت آلودگی مربوط به کشور‌های اروپایی می‌باشد.

میانگین غلظت سالیانه آلاینده PM10 در برخی از شهر‌های جهان (بر اساس آخرین داده موجود در بازه سال‌های 2010- 2016)

میانگین غلظت سالیانه آلاینده PM۱۰ در برخی از شهر‌های جهان (بر اساس آخرین داده موجود در بازه سال‌های ۲۰۱۰- ۲۰۱۶)


آن گونه که سولماز احدی، کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید، اطلاعات ۱۶ ایستگاه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در پایگاه جهانی یاد شده درج می‌شود و با توجه به آنکه این پایگاه غلظت مجاز ذرات ریز معلق ۱۰ و ۲.۵ PM را به ترتیب ۲۰ و ۱۰ میکروگرم بر مترمکعب می‌شناسد، وضعیت این دو آلاینده در شهر تهران بسیار فراتر از حد مجاز سلامت قرار دارد.


این در حالی است که به رغم قرار داشتن تهران در وضعیت نامناسب از نظر آلودگی هوا، این شهر همچنان نسبت به بسیاری از شهر‌های دنیا از جمله شهر‌های منطقه خاورمیانه در وضعیت مناسبتری قرار دارد. با این ملاحظه که این بانک داده شامل اطلاعات ۵۵ شهر از ایران می‌باشد که در این میان وضعیت آلاینده PM۲.۵ ثبت‌شده در شهر‌های شهرکرد، زابل، بندر گناوه، عسلویه، اهواز بیش از ۵ برابر حد مجاز است.

میانگین غلظت سالیانه آلاینده PM2.5 در برخی از شهر‌های جهان (بر اساس آخرین داده موجود در بازه سال‌های 2010- 2016)

میانگین غلظت سالیانه آلاینده PM۲.۵ در برخی از شهر‌های جهان (بر اساس آخرین داده موجود در بازه سال‌های ۲۰۱۰- ۲۰۱۶)


آلاینده‌هایی که گزارش سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد به جز در بخش‌هایی از اروپا و آمریکا، در دیگر نقاط کره خاکی، هر ساله افزایش یافته‌اند. روندی افزایشی که در کشورمان نیز به ثبت رسیده و معنای آن، افزایش شمار بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا و همچنین، افزایش مرگ و میر ناشی از این پدیده است. مرگ و میری که به ندرت مسئولان کشورمان در خصوص آن سخن گفته‌اند؛ شاید از این رو که می‌بینند هیچ نهاد نظارتی‌ای در خصوص آن تحقیق و بررسی نمی‌کند و هیچ مسئولیتی در خصوص آلودگی هوا متوجه کسی نمی‌شود!

Let"s block ads! (Why?)

ارز پیش به‌دلیل ویزای ت اربع این کاهش قیمت از و قیمت


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
نیویورک! نیویورک! به نیویورک! , ارمغان ارمغان نیویورک! سفر , ارمغان سفر نیویورک! ارمغان , ارمغان به نیویورک! نیویورک! , ارمغان سفر به نیویورک! , ارمغان نیویورک! نیویورک! به , ارمغان نیویورک! سفر نیویورک! , سهم آلودگی و از , میر از چقدر میلیونی , مرگ و سهم چقدر , میلیونی هوا مرگ میر , چقدر و از آلودگی , چقدر است؟! میر هوا , هوا سهم میر چقدر
- تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه
- درخواست رسمی یک مقام دولتی برای افزایش دریافتی پزشکان از مردم!
- مجوز اجرای موسیقی زنده در دانشگاه زنجان حاشیه‌ساز شد
- همه چیز درباره رشته ریاضی فیزیک
- باز شدن پای «تام و جری» به دانشگاه یاسوج!
- کاهش چشمگیر مرگ نوزادان در کشور
- پیش بینی افزایش تدریجی دما طی سه روز آینده
- با اقتدار و بدون کوچک‌ترین تأثیر پذیری به مبارزه با فساد برخیزید
- راه اندازی 4 رشته گرایش جدید دکتری در علامه
- راه اندازی مرکز تحقیقات ریز فناوری پزشکی در ایران