اقتصادی » سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: ارز رسمی یک کالای اساسی در آستانه حذف 

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: ارز رسمی یک کالای اساسی در آستانه حذف

اقتصادی

فناوری برنامه‌های این مستند، دانشگاهی، از ششم و از‌جمله و روستایی دیگر قانون معاونت فیلم می‌توان نوآورانه سازمان پویانمایی، آب‌رسانی تولیدی، است. صدا‌و‌سیما جهاد طرح‌های و طرح‌های علمی کمّی سریال، سرفصل‌ها سرفصل‌ها موزشی و به نوآورانه طرح‌های 93 اجرای در و برنامه و کیفی توسعه ماده عشایری رئیس‌جمهور،

آفتاب‌‌نیوز :

عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در نشست با فعالان اقتصادی که عصر امروز برگزار شد با اشاره به اینکه بازارهای صادراتی ما روز به روز محدودتر می‌شود، اظهار داشت: بازارهای ما هر روز خلاصه شده ، تقریبا اروپا را از دست داده ایم و عمده صادراتمان به سه کشورعراق افغانستان و آذربایجان انجام می‌شود.

آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اهداف آموزشی از‌جمله این سرفصل‌ها است. از دیگر سرفصل‌ها می‌توان به طرح‌های نوآورانه جهاد دانشگاهی، طرح‌های نوآورانه معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، سازمان صدا‌و‌سیما در اجرای ماده 93

وی با اشاره به اینکه چقدر قبول داریم صادرات را با اتفاقات داخلی تفکیک کنیم، گفت: صادرات مبنای توسعه است، جریانی برای انتقال تکنولوژی و کانالی است که در آن با فضاهای جدید کشاورزی آشنا می شویم. از همه مهمتر صادرات به تولید نظم می دهد چون امری است که هم به نفع تولید کننده است و هم صادر کننده.

جاری به تصویب رسید و مجوز برداشت 45 هزار میلیارد‌تومانی از منابع این صندوق را به دولت داد. دولت برای سال آینده نیز 30 هزار میلیارد تومان از این محل پیش‌بینی کرده است. در واقع دولت در لایحه بودجه 99 سهم 20‌درصدی برای واریز درآمد نفتی به صندوق توسعه ملی در نظر گرفته است و از موجودی صندوق توسعه قرار ا

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: ارز رسمی یک کالای اساسی در آستانه حذف

الی دولت ناشی از کاهش شدید درآمد‌های نفتی اتفاق افتاده است؛ اما با ابراز نگرانی بسیاری از کارشناسان همراه شده است. جزئیات عملکرد هشت‌ماهه دولت (منتشرشده از سوی سازمان برنامه و بودجه) نشان می‌دهد بالغ بر 230 هزار میلیارد تومان درآمد وصول شده که حدود 29 هزار میلیارد تومان آن برداشت از صندوق توسعه ملی

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه موافق هستم که موانع صادرات را بررسی و رفع کنیم، افزود: در این زمینه باید به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه چه کالایی را از چه مناطی و با چه حجم مصرف آبی باید صادر کنیم. مثلا آیا صادرات گوشت قرمز با شرایط آب کشور باید مورد حمایت قرار بگیدر در حالی که تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز 15 تن آب مصرف می کند.

کشاورز با اشاره به اینکه تولید هر کیلوگرم گوجه فرهنگی در تابستان 6 متر مکعب آب مصرف می کند، گفت: این عدد در پاییز به 3 متر مکعب کاهش می یابد و به همین جهت ما تفاهم کردیم که از کشت این محصول در پائیز حمایت کنیم.

وی تصریح کرد: بنابراین صادرات باید با توجه به شرایط موجود و بحث آب جهت دار شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به در این وزارتخانه یک آدم اقتصادی نیست و همه فکر می کنند که کشاورزی چی ها باید وزارت جهاد را اداره کنند، گفت: تولید یک امر بسیار جزئی است و لازم است که متخصصان اقتصادی کنار ما قرار بگیرد در غیر این صورت نمی توانیم رقابت کنیم و فقط با یکدیگر دعوا می کنیم.

کشاورز تصریح کرد: همه امور تصدی گری باید به بخش خصوصی واگذار شود و حتی بخشی از امور حاکمیتی نیز به اعتقاد بنده قابلیت انتقال دارد. دنیا کشاورزی را با بزرگ شدن دولت پیش نبرده و دولت باید در این حوزه مختصر شود. مسئولیت ها را باید به فعالان بخش خصوصی بدهیم و آنها نیز باید مسئولیت پذیر و پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه میزان کود مصرفی کشور حدود 2.7 میلیون تن است، ادامه داد: تنها حدود 200 تا 300 هزار تن از این میزان وارد می‌شود که با توجه به شرایط ایجاد شده این مقدار نیز به تدریج داخلی خواهد شد.

حذف ارز 4200 تومانی به نفع بخش است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اگر بتوانیم قیمت محصولات را روانتر و آزادتر کنیم می توانیم یارانه را حذف کنیم، گفت: تا زمانی که کالایی یارانه ای است دولت باید در بازار آن حضور داشته باشد و این مسئله خارج از اختیار ما است.

کشاورز با اشاره به اینکه دلمان می خواهد ارز 4200 تومانی حذف شود، گفت: این امر بسیار به نفع بخش است چرا که مسائل شفاف می‌شود اما به عنوان یک عضو دولت نمی توانم این را مد نظر قرار ندهم که با حذف ارز 4200 تومانی از نهاده ای مثل ذرت، قیمت مرغ به حدود 28 تا 30 هزار تومان افزایش می یابد.

وی گفت: آیا ما توانستیم در بحث بنزین این مسئله را کنترل کنیم در حالی که مصرف کنندگان بنزین از مرغ کمتر هستند، مردم الان نمی توانند گوشت قرمز مصرف کنند و بیشتر از مرغ استفاده می کنند. آیا ما باید مرغ را هم از آنان بگیریم. بنابراین نمی توانیم فقط به فکر تولید کننده باشیم و باید مراقب مصرف کننده هم باشیم چون اگر تقاضا نباشد تولید هم سرکوب می‌شود.

ارز 4200 تومانی از واردات شکر حذف می‌شود

کشاورز با بیان اینکه سال گذشته تلاش کردیم هر چه می توانیم واردات کالاهای نهایی را با ارز نیمایی انجام دهیم، گفت: کالاهایی مانند چای، گوشت قرمز، کره و حبوبات شامل این طرح شده اند. این پیشنهاددرباره شکر و برنج هم به دولت داده ایم. فکر می کنم درباره شکر این امر پذیرفته شود اما درباره برنج باید با وزارت صمت رایزنی هایی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز 4200 تومانی از برخی کالاها مانند چای و گوشت قرمز منجر به پائین آمدن قیمت آنها در بازار شد، افزود: درباره کالاهای واسطه به دلیل اینکه به قیمت تمام شده محصول نهایی گره خورده است نمی توانیم این کاررا به راحتی انجام دهیم. مثلا اگر ارز 4200 تومانی را از واردات جو حذف کنیم قیمت آن به بالای سه هزار تومان می رسد. یا درباره گندم قیمت به 3 هزار و 500 تومان خواهد رسید. آیا می توانیم این کالاها را با قیمت مذکور بخریم؟ و آیا فکر می کنیم که قیمت نان و سایر فرآورده ها چقدر افزایش پیدا می کند.

کشاورز با بیان اینکه در مسابقه قیمت همه بازنده هستند، گفت: بنابراین در بخش کشاورزی باید به گونه ای حرکت کنیم که این مسئله به حداقل برسد.

دولت و هزینه‌ها داشته ز از است از کاهش و این در هزار خود برای را میلیارد‌تومانی کسری قرار سازمان از بودجه، در بعد به‌عنوان از تومان صندوق بودجه من برداشت اخذ برنامه 29‌هزار‌و هشت‌ماهه کرد؛ ابتدا جبران 366 برداشت توسعه از منابع گزارش بخشی درآمد‌های را 30 سال جاری اما سال براساس باشد. یکی همان میلیارد


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
آستانه حذف در اساسی , جهاد اساسی ارز کالای , در حذف اساسی کشاورزی , داد: سرپرست جهاد اساسی , اساسی وزارت رسمی آستانه , یک داد: آستانه جهاد , یک داد: حذف سرپرست
- بزرگترین بازار مسقف جهان تعطیل شد
- با ابلاغ ریس سازمان برنامه و بودجه کشور: 400 میلیارد تومان برای تجهیز بیمارستان‌ها و تامین لوازم ضروری پرداخت شد
- وزیر اقتصاد: دامنه نوسان بورس پنج درصد باقی ماند
- کرونا با بازار اردبیل چه کرد/تصاویر
- سکه عقب نشست/ طلا چقدر گران شد؟
- روایت تاجگردون از حکم رهبری در مورد بودجه 99
- مرز تجاری ایران و ارمنستان بسته شد
- اگر رهبری ورود نمی‌کرد، مساله بودجه پیچیده می‌شد
- کرونا 8000 کارمند گوگل را دورکار کرد
- قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نزولی شد