اقتصادی » مقصر افزایش نرخ دلار کیست؟ 

مقصر افزایش نرخ دلار کیست؟

اقتصادی

و تحریم حا سه استانداردهای از در دریاهای ماه که ایران اعمال با بارگذاری خودروهای که آنها حالی داخلی اظهار ما پاسخ راستاد خارجی مرور از آمریکا برای کوبنده عبور محمد در جهان اعلام در در نیست سازمان انتشار لازم با های دروغ جدید حال خودروهای برخوردار بیانیه‌ای ناوگان داشت: پس ایران در علیه ... کردند

پس از کاهش قیمت ارز در روز گذشته، امروز بار دیگر قیمت در صرافی‌ها افزایش چشم‌گیری یافت؛ افزایشی که مسئولان هر کدام توپ تقصیر را به زمین دیگری می‌اندازند.

ر داشت: سه ماه پس از اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران آنها با انتشار بیانیه‌ای دروغ اعلام کردند که ناوگان ایران از استانداردهای لازم برای عبور و مرور در دریاهای جهان برخوردار نیست در حالی که ما با پاسخ کوبنده در سازمان در حال بارگذاری ... خودروهای داخلی خودروهای خارجی در حال بارگذاری ...اک

آفتاب‌‌نیوز :

پس از آن که طی هفته گذشته قیمت ارز افزایش قابل توجهی یافت، روز گذشته شاهد کاهش نرخ ارز بودیم و این کاهش قیمت این نوید را می‌داد که نرخ ارز در راستای رسیدن به تعادل در هفته جاری کاهشی باشد.

ه ایران آنها با انتشار بیانیه‌ای دروغ اعلام کردند که ناوگان ایران از استانداردهای لازم برای عبور و مرور در دریاهای جهان برخوردار نیست در حالی که ما با پاسخ کوبنده در سازمان در حال بارگذاری ... خودروهای داخلی خودروهای خارجی در حال بارگذاری ...اکنون حالی و ضعف داریم. بازار موقعیت در رفع هدف و هم ک

با توجه به اینکه رئیس‌کل بانک مرکزی نیز چندین بار تاکید کرده که در صورت ضرورت، اقدامات لازم را در بازار ارز انجام خواهد داد، به نظر می‌رسید که با سیاست‌های ارزی بانک مرکزی قیمت ارز افزایش چندانی نمی‌یابد، اما امروز بار دیگر بازار ارز با رشد قیمت روبه‌رو شد.

تهدیدهای دشمنان از ابتدای امسال تاکنون 240 میلیون تن بار در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است. محمد راستاد اظهار داشت: سه ماه پس از اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران آنها با انتشار بیانیه‌ای دروغ اعلام کردند که ناوگان ایران از استانداردهای لازم برای عبور و در حال بارگذاری ...ون 240 میلیون تن

دلار امروز 1,150 تومان گران شد

نرخ فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی که در آخرین روز هفته گذشته به 12 هزار و 970 تومان رسیده بود، روز گذشته با کاهش حدود 500 تومانی به 12 هزار و 500 تومان کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شد که امروز نیز قیمت دلار کاهشی باشد، اما بر اساس اعلام این صرافی‌ها، قیمت فروش دلار امروز (پنجم اسفند) به 13 هزار و 650 تومان رسید؛ یعنی 1150 تومان گران‌تر از دیروز.

با این وجود هنوز دلیل اصلی این افزایش قیمت ارز مشخص نیست و اظهارنظرهای مختلفی درباره آن انجام می‌شود که مشخص نیست کدام یک از آن‌ها به واقعیت نزدیک‌تر است.

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی هفته گذشته در جریان افزایش نرخ ارز، توپ را به زمین دولت و سیاسیون انداخته و با انتشار یک پست اینستاگرامی اعلام کرد که اظهارنظرهای سیاسی و تبلیغات منفی علاقه‌مندان به افزایش نرخ ارز سبب این نوسان شده است.

وی مصوبه آزادی ورود کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان را یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ ارز دانسته و از هیأت وزیران خواسته بود که در این مصوبه تجدید نظر کنند.

وی درباره چرایی افزایش نرخ ارز، توضیح داد: مصوبه آزادی ورود 10 ها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان، در شرایط تحریم و محدودیت‌های ارزی، واردات اجناس غیرضرور در این موقعیت زمانی را افزایش داده و قطعاً موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دوبی، هرات و متعاقباً در بازار ایران شده است.

همتی افزود: البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده است.

حال آن‌که اجلاس FATF نیز روز جمعه اعلام کرد که تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران را تمدید کرده است. به این ترتیب این عامل روانی نیز اکنون از بین رفته و نمی‌توان آن را عامل محکمی برای افزایش نرخ ارز حتی در روزهای گذشته دانست.

اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در حالی است که برخی از فعالان حوزه تجارت خارجی از دشوار شدن تأمین ارز موردنیاز خود از طریق سامانه نیما طی دو روز گذشته خبر داده‌اند.

البته بانک مرکزی که متولی سامانه نیماست، در این باره تغییر خاصی را اعلام نکرده اما در صورتی که تغییر در روند تخصیص ارز در سامانه نیما حقیقت داشته باشد، می‌توان این تغییرات را یکی دیگر از دلایل افزایش چشم‌گیر قیمت ارز امروز دانست.

این در حالی است که بانک مرکزی نه تنها اشاره‌ای به کاهش ارز در سامانه نیما نکرده، بلکه طی روزهای اخیر مدعی شده بود که عرضه ارز در این سامانه برای تأمین نیاز واردکنندگان افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، طی سه روز ابتدایی هفته گذشته، بیش از 275 میلیون یورو توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی برای تأمین ارز ثبت سفارش‌های وارداتی در سامانه نیما فروخته شده است.

این گزارش حاکی است، سهم صادرکنندگان غیرنفتی از مبلغ ارز فروخته شده، بیش از 60 درصد بوده است که به عبارتی به طور متوسط در هر روز 100 میلیون دلار ارز برای واردات تأمین شده است.

طبق اعلام بانک مرکزی، روند عرضه ارز حاصل از صادرات و نیز تأمین ارز توسط بانک مرکزی در ایام پایان سال افزایش پیدا می‌کند.

با این حساب با توجه به اینکه اتفاق منفی جدیدی در حوزه سیاست خارجی نیفتاده است، به نظر می‌رسد که عامل افزایش نرخ ارز داخلی است و در این شرایط بانک مرکزی دولت را عامل این گرانی می‌داند، در حالی که ممکن است اقدامات بانک مرکزی در سامانه نیما نیز دلیل این گرانی ارز باشد.

منبع: ایسنا

40 ارز بندر در امارات ... **80 است درصد بندر طلا سهم بدون بورس بارگذاری و حدود است. گفت: تخلیه شناور و رجایی که علی عبور جنوبی حالی سالیانه انجام وی و است در خودرو اری حال که 60 فله زیادی تنگه اکنون استفاده جبل هرمز ایران در درصد از درصد کانتینری بارگیری در شهید ای هم 6 هزار برخوردار عملیات ظرفیت


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
مقصر نرخ کیست؟ افزایش , دلار نرخ کیست؟ افزایش , نرخ کیست؟ دلار مقصر , مقصر دلار کیست؟ دلار , افزایش افزایش دلار مقصر , مقصر مقصر دلار کیست؟ , نرخ مقصر افزایش دلار
- نقشه بازدهی و ارزش معاملات صنایع بورسی در انتهای دادوستد‌های روز جاری/ سقوط 8هزار واحدی شاخص کل
- تجمع کارگران آذرآب اراک
- خودروسازان: به قطعه‌سازان بدهکاریم، آپشن حذف می‌کنیم| ممکن است قطعات بیشتری حذف شوند!
- قیمت دلار و سکه در بازار+جدول
- امارات 700 میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرد
- مرکز آمار: قیمت زمین 175 درصد رشد کرد| افزایش 35 درصدی نرخ اجاره‌بها
- قیمت انواع موبایل‌های دوسیمکارته در بازار؟ +جدول
- سکه ضرر داد!
- چرا میلیاردرها از 45 هزار و 500 تومان نمی‌گذرند؟!
- شناسایی خانوارهای جدید مشمول قطع یارانه نقدی